Koulutus

Meripelastusseura kouluttaa kaikki miehistöjensä jäsenet tehtäviinsä. Koulutus tapahtuu sekä yhdistyksen viikkokoulutuksissa, partioajoissa, että Meripelastusseuran ja pelastuslaitoksen kursseille maakunnassa sekä Meripelastusseuran toimintakeskuksessa.
 
Koulutusjärjestelmä
  • Kouluttaa kansimiesharjoittelijasta aluksen päälliköksi asti
  • Kansainvälisen standardin mukainen
  • Perustuu osaamistavoitteisiin
  • Otettu käyttöön 2007 ja koko miehistö uusien normien mukaisesti koulutettu 2012

 

Miehistökoulutuksesta hyötyä myös siviilissä

Pelastusalusten miehistöllä tulee olla valtakunnallisesti määritelty osaaminen. Suurin osa yhdistyksen järjestämästä koulutuksesta tähtää nimenomaan toimimiseen pelastusaluksella. Samoja taitoja voi kuitenkin aina hyödyntää myös meripelastustoiminnan ulkopuolella.

Meripelastustoiminta on haastavaa ja tarjoaa jokaiselle varmasti oppimisen haastetta ja onnistumisen iloa!

 

Niin navigointitaidot kuin vaikkapa elvytystaidot ovat asioita, joista hyödyt myös vapaa-ajallasi tai palkkatöissäsi.

Veneilyturvallisuuskoulutus

Miehistökoulutuksen lisäksi järvipelastajien tehtävänä on osallistua turvallisen veneilyn ja vesillä liikkumisen edistämiseen. Yhteystiedoista löytyvältä koulutusvastaavalta voit tiedustella omalle pursiseuralle tai työporukalle suunattua turvallisen veneilyn koulutuspakettia, joka räätälöidään aina kohderyhmän tarpeiden mukaan. Valitettavasti hälytysmiehistön viikkoharjoituksiin pääsee vain miehistöön kuuluvat.

Hätämerkinantovälineiden käyttöharjoituksia järjestetään joka toinen vuosi kevättalvella.

 
Tekninen toteutus: W3 Group